Thursday | 10/05/2012
VII Festival Internacional de Harpas
by Joana Medina

Is going on the VII International Festival of Harps do Rio. Overall, there are 89 concerts with musicians from 25 countries, until the end of may. The presentations take place throughout the city, at varying times and more than once a day. Fiscal Island, Corcovado, Forte de Copacabana, Royal Cabinet read Portuguese, among others are getting the festival.

Check out the schedule:

Thursday, day 10

10:30 | Program: Brazilian Classics | Musician: and David Narcizo and Moab Lucena Lucena, harps, guitar (Brazil).

12:30 | Program: D. Buxtehude, L. Spohr and Andrés Izmailov | Musician: Andrés Izmailov (Estonia)

15h | Program: G. (F). Handel, G.f.. Rossini, B. Smetana/H. Trnecek, H. Renié, And. Humperdinck, C. Alberstoetter, F. Liszt, F. Poenitz, P. (I). Tchaikowsky and B. Andrés Agreements | Musician: Silke Aichhorn (Germany)

18h | Program: Spanish songs: Albeniz, Falla, Granados, Lecuona, and Boccherini and Ravel | Musician: Atlantic Harp Duo – Marta Power Luce & Elizabeth Jaxon (USA and Thailand)

Friday, June 11

10:30 | Program: George Runner and J. V. Torrealba | Musician: Jorge Enrrique Corridor (Colombia)

  • Museo Nacional de Bellas Artes (Av
. Rio Branco, 199)

12:30 | Program: D. Buxtehude, L. Spohr and the. Izmailov | Musician: Andrés Izmailov (Estonia).

1:30 pm | Programme: Bach, Dussek,. Hasselmans, G. Pierné, M. Lambertini, G. Gandini, J. Guridi and G. Fauré | Musician: Lucrecia Jancsa (Argentina).

15h | Program: Chico dwarf Brocket deer and F. Mignone | Musician: Trio D ' Ambrosio: Maria Célia Machado, harp-Maria Helena Andrade, piano and Aizik Geller, violin (Brazil).

  • Yacht Club of Rio de Janeiro (Av
. Pasteur, 333 – Urca)

7:30 pm | Program: G. (F). Handel, G.f.. Rossini, B. Smetana/H. Trnecek, H. Renié, And. Humperdinck, C. Alberstoetter, F. Liszt, F.. Poenitz, P. (I). Tchaikowsky and Bernard Andrés agreements | Musician: Silke Aichhorn (Germany).

Saturday, March 12

12:30 | Program: George Runner and J. V. Torrealba | Musician: Jorge Enrrique Corridor (Colombia).

15h | Programme: Bach, Dussek,. Hasselmans, G. Pierné, M. Lambertini, G. Gandini, J. Guridi and G. Fauré | Musician: Lucrecia Jancsa, harp (Argentina).

  • Hebrew society – Rio (Rua Laranjeiras, 346 – Laranjeiras)

19h | Program: B. Bartok, I. Cãian, V. Jianu, C. Dimitrescu, C. Gluck, G. Donizetti, F. W. Rust,. Vivaldi, G. Bizet, C. Saint-Saëns, Bach-Grandjani, W. Croft, F. THE. Rossler-Rosetti, H. Purcell and R. Lovland | Musician: Mariana Tudor, harp (Brazil); Ana Ghita, violin (Romania).

Sunday, April 13

12:30 | Program: B. Bartok, I. Cãian, V. Jianu, C. Dimitrescu, C. Gluck, G. Donizetti, F. W. Rust,. Vivaldi, G. Bizet, C. Saint-Saëns, Bach-Grandjani, W. Croft, F. THE. Rossler-Rosetti, H. Purcell and R. Lovland | Musician: Mariana Tudor, harp (Brazil); Ana Ghita, violin (Romania)

5:0 pm | Program: D. Ortis, B. Coronado y and. Gutierres, G. Rodrigues, F. P. Cardozo, And. Nazareth, Dominguinhos, C. Bauté, and Gipsy Kings | Musician: Rosalía López, harp (Paraguay).

Monday, day 14

12:30 | Program: F. Tárrega, M. Mores, H. Cuatromanos, M. Rodriguez, Carlos Gardel and Vinicius de Morais | Musician: Daniel Garcia (Argentina)

3:0 pm | Program: Indian Classic | Musician: Sandro Shankara – Harmonium and Sitar; Jaffer Ferreira – Pakhawaj and Tabla; Silva Brazil – Swaramandal and Santoor (Indian Harp) (Brazil)

6:0 pm | Program: F. Thomsen, P. Roche, Irish traditional music, G. Fleetwood, J. Sutherland,. Thorburn and K. Reid | Musician: The Duplets (Gillian Fleetwood and Fraya Thomsen) (Ireland)

Tuesday, day 15

12:30 | Program: W. THE. Mozart, L. Spohr, I. Albeniz and H. Renié | Musician: Baltazar Juarez (Mexico)

3:0 pm | Program: H. Blanco, D. Alomía, R. Peña, Los Kjarkas, Manna, R.. G. Perez, Elvis Presley,. North, Michael Jackson, ABBA, Bordemar Band and Tito Puente | Musician: Fabiola Harper (Chile)

6:0 pm | Program: typical 18th century Irish Music. XVII the XXI – Turlough Carolan, Brothers Connellan and Cornelius Lyons | Musician: Maire Ní Chathsaigh (Ireland)

Wednesday, day 16

12:30 | Program: No. Flagello, Bach, M. Flothuis and. Francisque | Musician: Betuel Ramirez (Mexico)

3:0 pm | Program: H. Blanco, D. Alomía, R. Peña, Los Kjarkas, Manna, R.. G. Perez, Elvis Presley,. North, Michael Jackson, ABBA, Bordemar Band and Tito Puente | Musician: Fabiola Harper – CHILE

6:0 pm | Program: F. Thomsen, P. Roche, Irish traditional music, G. Fleetwood, J. Sutherland,. Thorburn and K. Reid. |  Musician: The Duplets (Gillian Fleetwood and Fraya Thomsen) (Ireland).

Thursday, day 17

12:30 |  Program: typical 18th century Irish Music. XVII the XXI – Turlough Carolan, Brothers Connellan and Cornelius Lyons |   Musician: Maire Ní Chathasaigh (Ireland).

3:0 pm | Program: W. THE. Mozart; L Spohr, I. Albeniz and H. Renié | Musician: Baltazar Juarez (Mexico)

6:0 pm | Program: H. Blanco, D. Alomia, R. Peña, Los Kjarkas, Manna, R.. G. Perez, Elvis Presley,. North, Michael Jackson, ABBA, Bordemar Band and T. Puente | Musician: Fabiola Harper (Chile)

Friday, June 18

12:30 |  Program: A. Suriani, M. THE. Durand,. Hasselmans, I. (F). Machado, R.. Matz, I. Lang, D. Gurti, B. Papandopulo and B. (J). Magdalenic | Musician: Tajana Peic Vukelic (Croatia)

6:0 pm |  Program: Gluck, The. Hovhaness, G. Podio, Debussy, M. Toumier and M. Miyaghi | Musician: Rita Costanzi, harp (Canada); Igor Levi, flute (Brazil)

3:0 pm | Program: Heavy Metal on harp: Iron Maiden, Metallica, Black Sabath, Deep Purple and Pink Floyd | Musician: Jonathan Faganello, harp and Celso Lazarini, flute (Brazil)

Saturday 19

12:30 |  Program: Gluck, The. Hovhaness, G. Podio, Debussy, M. Toumier and M. Miyaghi | Musician: Rita Costanzi, harp (Canada); Igor Levi, flute (Brazil)

3:0 pm | Program: The. Suriani, M. THE. Durand,. Hasselmans, I. (F). Machado, R.. Matz, I. Lang, D. Gurti, B. Papandopulo and B. (J). Magdalenic | Musician: Tajana Peic Vukelic (Croatia)

18h | Program: Heavy Metal on harp: Iron Maiden, Metallica, Black Sabath, Deep Purple and Pink Floyd | Musician: Jonathan Faganello, harp and Celso Lazarini, flute. (Brazil)

Sunday, April 20

12:30 | Program: J. S. Bach, M. Ravel, J. Pachelbel, C. Salzedo and e. Granados | Musician: Duo of harps Mercosur: Marcela Mendez – ARGENTINA and Vanja Ferreira (Brazil)

3:0 pm | Program: Heavy Metal on harp: Iron Maiden, Metallica, Black Sabath, Deep Purple and Pink Floyd | Musician: Jonathan Faganello, harp, flute, Lazarini Celso.(Brazil)

18h |  Program: Gluck, The. Hovhaness, G. Podio, Debussy, M. Toumier and M. Miyaghi | Musician: Rita Costanzi, harp (Canada); Igor Levi, flute (Brazil)

Monday, day 21

12:30 | Program: B. Britten, C. P. AND. Bach, M. Grandjani, G. (B). Viotti, The. Jolivet, H. Renié, G. Donizetti/A. Zabel | Musician: Ina Zdorovetchi (Moldova)

3:0 pm | Program: H. Purcell, L. Lan, C. Guastavino, And. Méndez, J. Cage, No. S. Year, J. Malats, G. Puccini, M. Callado, The. Tarragó Rose and. Hasselmans | Musician: Marcela Mendez, harp (Argentina)

6:0 pm | Program: J. M. Damase, L. van Delden, J. Snoer, B. Andrés Agreements, R. Glière, Carlos dos Santos and M. Samuel-Rousseau | Musician: Helio Leite (Brazil)

Tuesday, day 22

12:30 |  Program: J. M. Damase, L. van Delden, J. Snoer, B. Andrés Agreements, R. Glière, Carlos dos Santos and M. Samuel-Rousseau | Musician: Helio Leite (Brazil)

3:0 pm |  Program: F. Tárrega, M. Mores, H. Cuatromanos, M. Rodriguez, Carlos Gardel and Vinicius de Morais. | Musician: Daniel Garcia (Argentina)

6:0 pm | Program: B. Britten, Bach, M. Grandjany, G. (B). Viotti, The. Jolivet, H. Renié and G. Donizetti/A. Zabel | Musician: Ina Zdorovetchi (Moldova)

Wednesday, November 23

12:30 | Program: B. Britten, Bach, M. Grandjany, G. (B). Viotti, The. Jolivet, H. Renié and G. Donizetti/A. Zabel | Musician: Ina Zdorovetchi (Moldova)

3:0 pm | Program: Fauré, C. Saint-Saëns, Granados, Mangoré and M. de Falla | Musician: Remy van Kesteren, harp/Merel Vercammen, violin (Netherlands).

  • Teatro Municipal de Niterói (Rua XV de Novembro, 35 – Niterói)

 20h Programme: Bach, Albinoni, Zabel, Mozart, Ravel and Alberti Lazzoli | Musician: Orquestra Camerata River Regency: Maestro Israel Menezes featuring Maria Célia Machado, harp (Brazil)

Thursday, March 24

  • Centro Cultural da Justiça do Trabalho (Av
. President Antonio Carlos, 251 – Centro (downtown))

12:30 | Program: Ireland's traditional, Italy's traditional, J. Brahms, Metallica/M. Albeniz, M. P. Dalvimare, Bach and G. (F). Haendel | Musician: Duo Maze: Chiara Pedrazzetti, harp and Sean Lanigan, guitar (Switzerland)

3:0 pm | Programme: Bach, H. Villa-Lobos, Mário de Andrade, C. Santoro, F. Schubert, G.. Puccini, N. Gustavson, Irving Drake, M. Lourdes C. Ribeiro, Dorival Caymmi and Luís Vieira. Musician: Marco to   |. Monteiro, harp/voice Loide Mendonça, (Brazil)

  • Synagogue Temple Street Ten
. Possolo Hippodrome, 8 – Centro (downtown)

7:0 pm | Program: Fauré, C. Saint-Saëns, Granados, Mangoré and M. de Falla | Musician: Remy van Kesteren, harp/Merel Vercammen, violin (Netherlands)

Friday, June 25

12:30 |  Program: Ireland's traditional, Italy's traditional, J. Brahms, Metallica/M. Albeniz, M. P. Dalvimare, Bach and G. (F). Haendel | Musician: Duo Maze: Chiara Pedrazzetti, harp and Sean Lanigan, guitar (Switzerland)

3:0 pm |  Program: Fauré, C. Saint-Saëns, Granados, Mangoré and M. de Falla | Musician: Remy van Kesteren, harp/Merel Vercammen, violin (Netherlands)

6:0 pm |  Argentina's national day | Program: Tárrega, M. Mores, H. Cuatromanos, M. Rodriguez, Carlos Gardel, Vinicius de Moraes and Hat | Musician: Daniel Garcia (Argentina)

Saturday 26

12:30 | Program: Musical colors from the world: M. Miyagi, R. Shankar, P. (I). Tchaikovsky, M. Hadjidakis, B. Bartok, Debussy,. Karastoyanov, Y. Patrouilleau and Astor Piazzola Tochkova-| Musician: Angela Madjarova and Natalia Gerakis – Duo harp and flute (Bulgaria)

3:0 pm | Program: Bach-Grandjany, Bach, B. Smetana, M. Tournier, Debussy and M. de Falla   |   Otake and Musician: Kaori (Japan) Miya Otake featuring "the drums of Japan. “

  • Palácio São Clemente (Rua São Clemente, 424 – Botafogo)

6:0 pm | Program: The. Respighi, M. Grandjany, C. Seixas, Mário Falcão, And. P. Alvars, S. Natra, I. Albeniz and B. Britten. | Musician: Mário Falcão (Portugal).

Sunday, April 27

11:30 | Program: D. Ortis, B. Coronado y e. Gutierres, G. Rodrigues, F. P. Cardozo, And. Nazareth and c. Bauté | Musician: Latin American integration: Rosalía López (Paraguay)/Daniel Garcia (Argentina)/Alfonzo Dorotheo of Korocillo and Mauro Flores Hilario (Peru).

15h | Program: No. Paganini, F. Schubert, F.. Kreisler, Liebeslied,. Piazzolla, M. Ravel and Carlos Salzedo | Musician: Duo Portinari – Soledad Ya Ya, harp (Argentina)/Peter shovels, viola (Canada)

6:0 pm | Program: Bach-Grandjany, Bach, B. Smetana, M. Tournier, Debussy and Manuel de Falla |   Otake and Musician: Kaori (Japan) Miya Otake.

Monday, 28 day

12:30 | Program: Musical colors from the world: M. Miyagi, R. Shankar, P. (I). Tchaikovsky, M. Hadjidakis, B. Bartok, Debussy,. Karastoyanov, Y. Patrouilleau and Astor Piazzola Tochkova-| Musician: Angela Madjarova and Natalia Gerakis – Duo harp and flute (Bulgaria)

3:0 pm | Program: The. Respighi, M. Grandjany, C. Seixas, Mário Falcão, And. P. Alvars, S. Natra, I. Albeniz and B. Britten |  : Mário Falcão Musician (Portugal).

Tuesday, day 29

  • National Archive of Republic Square, 173 – Centro (downtown)

12:30 | Program: Latin American Classics | Musician: Mauro Flores Hilarious (Peru)

3:0 pm | Program: The. Respighi, M. Grandjany, C. Seixas, Mário Falcão, And. P. Alvars, S. Natra, I. Albeniz and B. Britten | Musician: Mário Falcão (Portugal)

Wednesday, April 30

12:30 |  Program: Latin American Classics | Musician: Mauro Flores Hilarious (Peru)

3:0 pm |  Programme: Debussy, Bach/Marcel Grandjany, C. Salzedo, D. Watkins, M. Glinka, F.J.Naderman and the. Hasselmans | Musician: Angela Duarte, Brazil; Luisa Mattoso (Brazil and Germany)

Thursday, March 31

12:30 | Program: Pachebel, o' Carolan, traditional Irish music and Renaissance Music | Musician: Dhāraṇā Maron (Brazil)

  • Church of Nossa Senhora do Carmo da Antiga Sé

6:0 pm |  Programme: Debussy, Villani-Cortes and Grandjany | Musician: Music Youth Orchestra at the Museum (Brazil) Musical Director and Conductor: Anderson Alves featuring Vanja Ferreira, harp.

.
Versão Clássica - TodoRio.com © 2014